19th Ave New York, NY 95822, USA

İlham Veren İsimler: Nuri Bilge Ceylan (Demo)

En İyi Yönetmen

Nuri Bilge Ceylan

26 Ocak 1959 tarihinde İstanbul, Bakırköy’de hayata gözlerini açan büyük yönetmenin başarı hikayesini ele alacağız bugün. İdealist yönetmenin çocukluk yılları Çanakkale Yenice’de geçmektedir. İlkokula burada başlayan yönetmen ilkokul beşinci sınıfı, ortaokulu ve liseyi Bakırköy’de devlet okullarında okumuştur. Lise zamanlarında fotoğraf ilgisi ortaya çıkmaktadır. Liseyi bitirmesinin ardından 1976 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümüne yerleşir. 70’li yıllarında çatışmaların, siyasal kutuplaşmaların, boykotların ve olayların yükselmesi sebebi ile dersleri sürekli kesintiye uğramaktadır. Eğitimler ve dersler devam edememektedir.

Eğitimine bu şartlar altında devam edemeyen Nuri Bilge Ceylan; 1978 yılında sınava tekrar girerek o yıllarda daha az olayın yaşandığı Boğaziçi Üniversitesi’nin Elektrik Mühendisliği bölümüne geçer. Lise yıllarında filizlenen fotoğraf merakı ile birlikte Fotoğraf Klübü’ne katılmıştır. Boğaziçi Üniversitesi’nde bulunan zengin müzik arşivi ve çok sayıda kitaba ev sahipliği yapan kütüphanesi ile görsel sanatlara ve klasik müziğe ilgisi artmaktadır. Seçmeli sinema derslerini Üstün Barışta‘dan almasının etkisi ve Sinema Klübünün yaptığı gösterimler ile birlikte sinema sevgisi artmaktadır. Üniversite yıllarında okul harçlığını çıkarabilmek için Fotoğraf Klübünde vesikalık fotoğraflar çekmektedir. Ayrıca dağcılık ve satranç ilgisine de vakit ayırmaktadır.

Üniversite’den 1985 yılında mezun olan ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan batı ve doğu seyehatlarına çıkmıştır. Bisikletle ve yürüyerek aylar süren gezisinin ardından Türkiye’ye dönen başarılı yönetmen, askerliğini tamamlamak için Ankara Mamak’a gitmektedir. Bir buçuk yıl süren askerliği süresince hayatında ne yapmak istediğine karar verir ve sinemayı seçer.

Hayallerinin peşinden koşmaya karar veren Nuri Bilge Ceylan, geçimini sağlamak için tanıtım fotoğrafları çekmenin yanı sıra Mimar Sinan Üniversitesi Sinema bölümüne de devam etmektedir. Hayata başlamak için okulunu iki senenin ardından bırakan yönetmen daha aktif olarak sinema hayatına atılmaktadır.

Arkadaşı Mehmet Eryılmaz’ın kısa filminde oyunculuk yapan yönetmen ardından filmin çekildiği kamerayı kendi kısa filmini çekmek için satın alır. 1993 yılında Nuri Bilge Ceylan; Rusya’dan getirdiği filmler ve TRT’nin verdiği filmler ile kısa filmi olan Koza‘nın çekimlerine başlar. Film 1995 yılının Mayıs ayında Cannes’da gösterime girer. Koza; Cannes Film Festivalinde yarışmaya seçilen ilk Türk kısa filmi unvanını taşır. Koza kısa filminin ardından devam niteliğinde “taşra üçlemesi” olarak adlandırılan üç uzun metrajlı filmleri için kolları sıvayan Nuri Bilge Ceylan, filmlerinin rollerinde akrabaları, ailesi ve yakın dostları ile tamamlar. Senaryosundan yönetmenliğine, Ses dizaynından yapımcılığına kadar her işi kendi üstelenerek Kasaba (1997), Mayıs Sıkıntısı (1999) ve Uzak (2002) filmlerini tamamlamıştır.

Kendi emekleri ile hazırladığı üçleme filminin sonuncusu ‘Uzak’ filmi, 2003 Cannes Film Festivali‘nde Büyük Jüri Ödülünü kazanmıştır. Nuri Bilge kazandığı ödülün ardından uluslararası platformda ismi tanınan biri olmuştur. Cannes ödülünün ardından 23 uluslar arası ve 24 ulusal ödül kazanarak Türk sinemasının en çok ödüle sahip olan filmi olmaya hak kazanır.

Üçleme filminin ardından bu defa baş rolünü eşi ile paylaştığı, ‘İklimler’ filmi ile 2006 yılında Cannes Film Festivali’nde FIPRESCI ödülüne sahip olur. 2008 yılına gelindiğinde ise ‘Üç Maymun’ ile 61. Film Festival’ine katılır ve Nuri Bilge Ceylan ” En İyi Yönetmen” ödülüne layık görülür. ‘Üç Maymun‘ Oscar’da ilk dokuza kalmayı başaran ilk Türk filmi olma özelliğine sahiptir. Ödülü alırken konuşmasında “Bu ödülü birisine adamak istiyorum: Tutkuyla sevdiğim, yalnız ve güzel ülkeme” demiştir… 2009 yılında Cannes’da ana yarışmada jüri üyesi olmuştur. 2011 senesinde ise “Bir Zamanlar Anadolu’da” Cannes Film Festivali’nde tekrar Büyük Jüri Ödülünü kazanmıştır. Sinema çalışmalarının yanı sıra uzun yıllar ilgilenemediği fotoğraf sanatına geri döner.

Related Posts

Leave a comment