19th Ave New York, NY 95822, USA

Motivasyon Yönetimi (Demo)

Motivasyon Nedir ?

Motivasyonu en basit anlamı ile tanımlamamız istenilirse; belirli bir amaç için harekete geçiren güç denilebilir. Motivasyon harekete geçmemizi sağlayan ve sonrasında devam etmemize yardımcı olan dürtüdür. Motivasyonunuzun artması ve odağınızın doğru hedeflere yönelmesini sağlamak sizin elinizdedir. Şimdi nelerin bizi daha fazla azmedebilmek için bunları inceleyelim.

Bebek Adımları İle Başlayın

Motivasyonunuzu arttırmak için sizlere; büyük hedefler kurun gibi süslü sözlerle başlamayacağım elbette. İlk başta belki sizi heveslendirecek olan yüksek hedefler gün geçtikçe ulaşılması zor hale geldikçe hevesinizi kıracaktır. Bu yüzden biraz ağırdan almalısınız. İlk adımlarınızı daha küçük atarsanız sizleri daha motive edecek ve başardığınızı gördükçe daha fazlasını yapmak isteyeceksiniz.

Sevmediğiniz işleri Keyifli Kılın

Psikolog ve Sosyologların deneylerinden edindikleri bilgilere göre insan oğlunun güdülenmesi oldukça kolaydır. Kendi ruhunuzu keşfedin ve onu yönetmeye başlayın. Sevmediğiniz işlerden hayatınızın sonuna kadar kaçamazsınız. Enerjinizin yüksek olduğu yada keyifli geçen zamanlarda sıkıcı bulduğunuz şeyleri yapmaya vakit ayırın. İlerleyen günlerde artık o kadar fazla sıkılmadığınızı fark edeceksiniz.

Mükemmel Olmayın

Düzenli ve istikrarlı yaşamaktan keyif olabilirsiniz. Yapacaksan en güzelini yapayım gibi düşünenlerden iseniz bu sizin motivasyonunuzu azaltacaktır. Mükemmele bir anda ulaşmak pekte mümkün değildir. Kendinize biraz zaman ayırın. Mükemmele ulaşmak için önce başlayın ve kendinize şans tanıyın.

Hayal Edin

Enerjinizin tükendiği anlarda, artık devam etmek istemediğiniz zamanlarda biraz durun ve dinlenin. Hayallerinize ayıracağınız kısa bir zamanın sizleri motive ettiğini göreceksiniz. Hedefinize ulaştığınız anın hayali sizlere güç verecektir. Fakat hayal kurarken, hayallere dalmamaya dikkat edin.

Harekete Geçin

Her şey gözünüzde büyüyor ve oturduğunuz yerden bir türlü kalkamıyor iseniz yapmanız gereken tek bir cesaret ile harekete geçmek olmalıdır. Yapmanız gereken işin başına geçtiğinizde devamını getireceksiniz. Eyleme geçmek moralinizi ve motivasyonunuzu arttıracaktır.

Kendinizi Ödüllendirin

Bitirdiğiniz her işte kendinizi ödüllendirin. Çalışmalarınızı bölümlere ayırın ve sonlarında kendinize mutlu olmanızı sağlayacak hediyeler verin. Bu hediyeler sizi olumlu olarak koşullandıracak ve bir sonraki bölümü çalışma isteğinizi arttıracaktır.

Yavaştan Alın

Çalışma temponuzun sürekli yüksek olmasını kendinizden beklemeyin. Yapmak istediğiniz işe başlarken ilk heves ile çalışmaya daha fazla zaman ayırmanız ilerleyen zamanda sizi bu işten bıktıracaktır. Üstelik yoğun tempo ile çalışmanız vücudunuzu da yoracaktır. Ara sıra çalışmanızın hızını düşürmeli ve dinlenmeniz için zaman ayırmalısınız.

Müzik Dinleyin

Çalışma sırasında konsantrasyonunuzu arttıracak müziklerden yararlanın. Sizi sakinleştirecek  ve enerjinizi arttıracak müzik seçimleriniz daha sonra o işi yapmanız için motive edecektir. Molalarda ise daha ritmik ve tempolu müzikler harekete geçmenizde sizlere yardımcı olacaktır.

Planlarınızı Paylaşın

Hayallerinizi, hedeflerinizi ve yapmak istediklerinizi başkaları ile paylaşın. Yakın çevrenize anlattığınız planlarınızı gerçekleştirmek için daha fazla çaba harcayacaksınız. Bir arkadaşım üniversitede istediği bölüme yerleşebilmek için hedeflediği meslek unvanı ile kartvizit bastırmış ve tüm çevresine dağıtmıştı. Sonrasında ise ‘artık kazanmaktan başka çarem yok’ demişti. Yakınlarınız ile paylaştığınız hedefler çalışmalarınızda sizi daha kararlı kılacaktır.

Olumlu Düşünün

Elinizde olmadan bazen olaylar yolunda gitmeyebilir. Fakat sürekli olarak kötüyü düşünmemelisiniz. Zamanla düzeleceğine ve daha iyi olacağına kendinizi inandırın. Şanslı olduğuna inanan insanların şanslarının arttığını sakın unutmayın.

Okuyun ve İzleyin

Başarı hikayelerini okuyarak motivasyonunuzu arttırın. Filmler izleyin, hayallerinizi yaşayan insanları araştırın… İstediğiniz hayatı yaşayan ve başarmış olan insanları incelemek sizlere moral verecektir. Etrafınıza hedeflerinizin resimlerini yapıştırın ve motivasyon sözlerini not kağıtlarına yazın. Kendinize motivasyon mektupları yazın, haftalık hedef belirlemeleri ile motivasyonunuzu sürekli hale getirin.

 

Related Posts

Leave a comment